Faktoring a forfaiting – poznaj podobieństwa i różnice

Faktoring i forfaiting to dwa różniące się od siebie instrumenty, które pozwalają na zarządzanie wszelkimi należnościami. Jednak bardzo często są one ze sobą mylone. Warto więc wiedzieć, czym w rzeczywistości różnią się od siebie te opcje i która z nich lepiej wpływa na zachowanie płynności finansowej w firmie.

Faktoring a forfaiting – podobieństwa

Porównując faktoring a forfaiting warto zwrócić uwagę na kilka niezwykle ważnych podobieństw. Oba narzędzia są nowoczesne i mają za zadanie zagwarantować firmie stabilną sytuację na rynku i dynamiczne inwestycje kapitałem. Zarówno faktoring jak i forfaiting, przede wszystkim pozwalają na wykupienie danej wierzytelności przez specjalne firmy lub banki, aby pomóc firmie utrzymać płynność i zwiększyć bezpieczeństwo nakładu finansowego. Nie ma się więc co dziwić, że obie możliwości są często ze sobą mylone.

Czym jest forfaiting?

Forfaiting, co to jest? Krótko mówiąc jest to specjalna forma finansowania firm, która polega na wykupieniu należności, które zwykle dotyczą płatności zagranicznych. Należności te mają formę weksli.

Warto zaznaczyć, że cały proces forfaitingu opiera się na czterech podmiotach:

  • forfaitysta – czyli osoba albo ewentualnie firma, która zamówiła forfaiting,
  • forfaiter – instytucja odpowiedzialna za wykupienie należności i wypłacenie pieniędzy,
  • dłużnik, 
  • bank dłużnika.

Podczas spisywania umowy forfaitingowej stronami są jedynie dwa pierwsze podmioty. Warto także zaznaczyć, że można wyróżnić forfaiting wekslowy, leasingowy, a także handlowy.

Czym jest faktoring?

Można powiedzieć, że faktoring to specjalna usługa finansowa, która polega na wykupieniu przez firmę zajmującą się faktoringiem, należności od przedsiębiorstwa. Jest to usługa bardzo kompleksowa. Zapewnia bardzo szybki dostęp do gotówki, a także dodatkowe usługi jak np. prowadzenie kont rozliczeniowych, monitorowanie płatn,m , ,,,,ości, egzekwowanie ich i przyjęcie ryzyka niewypłacalności jednej ze stron.

Faktoring a forfaiting – różnice

Jak wspomniano wcześniej zarówno faktoring jak i forfaiting to źródła finansowania działalności gospodarczej. Jednak oba rozwiązania znacznie się od siebie różnią. Faktoring to nowoczesna forma, która pozwala na poprawienie płynności finansowej. Polega ona na tym, że tzw. faktor wykupuje należność od firmy, która powstała z tytułu sprzedaży różnych usług i towarów. Niewątpliwie zaletą tego rozwiązania jest możliwość przeniesienia możliwości niewypłacenia dłużnika na firmę zajmującą się faktoringiem, a także możliwość wydłużenia terminu, w którym miała zostać dokonana płatność.

Różnice między faktoringiem a forfaitingiem dotyczą przede wszystkim tego, że druga możliwość dotyczy wymiany międzynarodowej. Natomiast faktoring pozwala zarówno na wymianę krajową jak i zagraniczną. Ponadto oba te podmioty różnią się od siebie terminem spłaty wierzytelności. Forfaiting wiąże się z jednorazowymi, krótkoterminowymi transakcjami, natomiast druga opcja ma charakter ciągły, który sięga nawet do kilku lat.

Faktoring a forfaiting
Źródło: Pixabay.com

Faktoring i forfaiting – dla kogo te usługi?

Finansowanie działalności gospodarczej w formie zarówno forfaitingu jak i faktoringu to bardzo ciekawe i przydatne rozwiązania. Warto jednak wspomnieć, że obie operacje są skierowane do różnych rodzajów przedsiębiorstw. Pierwsza z nich jest skierowana do firm, które prowadzą transakcje z tymi samymi kontrahentami. Ponadto druga opcja skierowana jest do firm, które mają długoterminowe zadłużenia, a wiarygodność dłużnika nie jest poddana wątpliwością.

Forfaiting sprawdza się dobrze zwłaszcza w momencie, kiedy następują wahania między kursami walut biorących udział w transakcji. Umowa forfaitingowa ma za zadanie zabezpieczyć przed zmianami, które są niekorzystne.

Prowadząc przedsiębiorstwo warto zapoznać się zarówno z jednymi jak i z drugimi możliwościami, które z pewnością pomogą w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zadłużeń. Zarówno faktoring jak i forfaiting to bardzo ciekawe i korzystne rozwiązania.

Artykuł napisała:
Anna Kowal – copywriterka

Źródło:

One Reply to “Faktoring a forfaiting – poznaj podobieństwa i różnice”

  1. Zawsze miałam problem żeby to rozróżnić. Nie jet to wcale takie proste, bo nazwy są niesamowicie zbliżone. Ale już trochę mi się rozjaśniło. Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.