Jak zorganizować szkolenie?

Rozwój ma duże znaczenie właściwie w każdej profesji – poszerzanie swojej wiedzy oraz zdobywanie nowych umiejętności jest atrakcyjne dla pracodawców, a dla pracowników oznacza, że będą pożądani i rozchwytywani na rynku pracy. Jednak, aby móc uczestniczyć w szkoleniach trzeba znaleźć osoby, które chętnie podzielą się swoją wiedzą i będą wiedziały, jak zorganizować szkolenie. Jeśli więc posiadasz jakieś umiejętności i wiesz, że są na tyle cenne, że warto się nimi dzielić dowiesz się, jak zorganizować szkolenie krok po kroku i zostań profesjonalistą w tej dziedzinie.

Jak zorganizować szkolenie – pierwsze kroki

To, jak organizować szkolenia przypomina nieco proces organizacji dużego eventu. W pierwszej kolejności musimy określi, do jakich osób, z jakiej branży i miejscowości kierujemy swoje szkolenia. Podpowie nam to, jak zorganizować szkolenie, które będzie zarówno merytoryczne, jak i atrakcyjne dla odbiorców.

Jeśli już ustalimy te kwestie, to wybieramy termin szkolenia, który będzie odpowiedni dla nas oraz dla potencjalnych uczestników – szkolenia dla mam organizujemy w godzinach, w których mogą zapewnić dzieciom opiekę, szkolenia dla barmanów organizujemy o wczesnych porach, najlepiej w tygodniu, ponieważ weekendami i wieczorami większość z nich pracuje. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wybór miejsca szkolenia.

Jakie miejsce na szkolenie wybrać?

Miejsce szkolenia powinno tematycznie nawiązywać do jego części merytorycznej – szkolenia dla trenerów organizujemy w siłowniach, salach fitness a szkolenia dla księgowych w biurach bądź salach konferencyjnych. Odpowiadając sobie na pytanie, jak organizować szkolenia powinniśmy pamiętać o tym, że miejsce szkolenia powinno zapewniać jego uczestnikom podstawowe rzeczy takie, jak dostęp do toalety, kawy, herbaty czy miejsce, gdzie mogą odgrzać i zjeść posiłek. Warto zadbać także o baner, reklamujący wydarzenia – najprawdopodobniej uczestnicy będą sobie robić na jego tle zdjęcia, co zapewni nam w przyszłości rozgłos oraz potencjalnych kursantów. 

Zaproszenie uczestników – dobry marketing

Szkolenie w pracy
Źródło: Pixabay.com

Ważnym, o ile nie najważniejszym, elementem odpowiedzi na pytanie, jak organizować szkolenie jest zaproszenie określonej grupy osób do uczestniczenia w przygotowanym przez nas szkoleniu. Najlepiej zaprosić ich za pomocą mediów społecznościowych, ogłoszeń w sieci, banerów, reklamujących wydarzenie.
Pamiętajmy o tym, że to jak zorganizujemy szkolenie ma znaczenie, jeśli będą na nim uczestnicy. W przeciwnym razie szkolenie mogłoby się wcale nie odbyć, dlatego warto zadbać o ten etap. Pamiętajmy jednocześnie o aspekcie technicznym oraz merytorycznym.

Aspekt techniczny i merytoryczny w organizacji szkolenia

Na aspekt techniczny warto zwrócić uwagę, zastanawiają się jak zorganizować szkolenie krok po kroku i wybierając jego miejsce. Jeśli zdecydujemy się na salę konferencyjną, to najprawdopodobniej będzie ona wyposażona w nagłośnienie czy w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością. Jednak, jeśli wybierzemy bardziej kameralne miejsce, to mogą pojawić się na tym tyle problemy. Trudno wyobrazić sobie także większość szkoleń bez prezentacji – jest wsparciem zarówno dla prowadzącego, jak i dla słuchaczy szkolenia.

Pozwala im stale śledzić przebieg spotkania i jest notatką samą w sobie. Warto także zadbać o zaplecze, mające posłużyć podczas warsztatów, które są ważną częścią szkoleń. Najwięcej wiedz przyswajamy podczas wykonywania nowo nabytych umiejętności w praktyce. Dlatego warto pozwolić uczestnikom szkolenia na praktyczne zastosowanie wiedzy.

Jeśli chodzi o aspekty merytoryczny podczas organizowania szkolenia, to warto zadbać o to, aby wiedza była przekazywana w jak najbardziej klarowny sposób. Uczestnicy podczas szkolenia powinni mieć dostęp do materiałów szkoleniowych oraz planu szkolenia, w którym zawarte zostaną ewentualne przerwy etc. Bardzo ważny jest także panel szkolenia, poświęcony na możliwość zadawania pytań.

Artykuł powstał przy współpracy ze stroną www.bizneswoman.eu.

Artykuł napisała:
Mofi – studentka prawa,
propagatorka zdrowego stylu życia
w aspekcie fizycznym i psychicznym.

Źródła:

  • Paweł Kopijer, Zarządzanie szkoleniami. Jak skutecznie realizować politykę szkoleniową w firmie.

 

 

One Reply to “Jak zorganizować szkolenie?”

  1. Podstawą przygotowania szkolenia jest wcześniej przemyślana koncepcja. To nie tylko mniej stresu i zaoszczędzony czas ale i zdecydowanie lepiej wydane pieniążki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.