Szkolenie administracji publicznej – co, jak i dlaczego?

Rozwój i doskonalenie potencjału oraz kompetencji pracowników administracji publicznej jest działaniem bardzo ważnym, wręcz koniecznym. To niezbędny element ciągłego procesu zdobywania wiedzy oraz kwalifikacji zawodowych urzędników. Potrzebny jest do wykonywania obowiązków służbowych we właściwy i efektywny sposób.

Popularnym i prawdziwym jest powiedzenie Otto von Bismarcka – kanclerza Cesarstwa Niemieckiego – „Przy złych urzędnikach nie pomogą nawet najlepsze prawa”. Analizując historię różnych krajów i systemów politycznych ciężko się nie zgodzić z tym słynnym politykiem. Istnieje przecież mnóstwo przykładów, kiedy to brak doświadczonych i kompetentnych osób na ważnych stanowiskach państwowych spowodował różne problemy polityczne i społeczne, stagnacje ekonomiczne itd. Odpowiedni i aktualny poziom wiedzy oraz kwalifikacji to obowiązek każdego pracownika, a w szczególności sektora administracji publicznej. Obecnie doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy administracji publicznej to prawdziwe bogactwo każdego państwa. W XXI wieku – kiedy to „zasoby miękkie” są największym skarbem i wartością – liczą się przede wszystkim zasoby ludzkie, bo ich kwalifikacje i profesjonalizm przyczyniają się do sukcesu oraz kompleksowej, skutecznej i efektywnej pracy całej administracji publicznej – zatem całego systemu politycznego.

Organizacja szkoleń – proces ciągły, regularny i planowany

Niestety, nie zawsze poziom wiedzy i kwalifikacji pracowników administracji publicznej w pełni wystarczają do realizacji ich misji w należyty sposób. Żeby uniknąć i wyeliminować takie sytuacje, niezbędne są regularne kompleksowe szkolenia administracji publicznej.

Nawet doskonały i bogaty zakres wiedzy, m.in. zdobytej podczas studiów oraz doświadczenie zdobyte w procesie pracy, nie wystarczą do podejmowania skutecznych i efektywnych decyzji – pełnego i profesjonalnego wykonywania obowiązków pracownika administracji publicznej – przez długi okres czasu. Wiedza teoretyczna oraz praktyczna muszą być na bieżąco i regularnie uzupełniane i aktualizowane. Chociażby dlatego, że zmieniają się przepisy, regulaminy, zasady i okoliczności polityczne, społeczne, ekonomiczne. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, że muszą to być systematyczne, zaplanowane i konkretne zajęcia – szkolenia z zakresu rozwoju pracowników administracji publicznej. Zaleca się, żeby przez cały okres aktywności zawodowej przeznaczać 10 godzin tygodniowo na studiowanie literatury branżowej oraz 40-80 godzin rocznie na udział w różnych formach kształcenia, w tym także szkoleniach.

Szkolenia dla administracji publicznej w praktyce

Świadomość powyższego powoduje, że regularne warsztaty i kursy dla pracowników administracji publicznej coraz bardziej zyskują na znaczeniu i popularności. W Polsce pracownicy administracji publicznej podnoszą swój poziom zawodowy uczestnicząc m.in. w wykładach, konferencjach, kursach online itp. Charakterystyczną cechą w wielu krajach Europy jest także system motywacyjny, który oprócz zdobywania wiedzy daje także możliwość (poniekąd gwarancję) i szansę awansu. Na przykład we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii niektóre instytucje przewidują zachęty materialne. W ten sposób potwierdza się też szczególna waga i znaczenie szkoleń i rozwoju kompetencji pracowników administracji publicznej.

Obecnie na rynku istnieje dużo firm oraz organizacji, które oferują i organizują szkolenia, dedykowane pracownikom sektora publicznego. Oferta jest coraz bardziej spersonalizowana – indywidualnie dostosowana do konkretnych potrzeb i celów, ale także zmieniających się przepisów prawnych. Uczą nie tylko teorii, ale też umiejętności interpretowania i zastosowania m.in. poszczególnych ustaw, przepisów, zasad w praktyce – na podstawie konkretnych studiów przypadku.

Takie warsztaty mają na celu wzbogacenie wiedzy i umiejętności zawodowych, ale też odkrycie i wzmocnienie naturalnego potencjału rozwojowego każdego człowieka w sferze zawodowej i osobistej. A zatem – szkolenia? Administracja publiczna jak najbardziej powinna się nimi zainteresować!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.