3 cechy dobrego adwokata od spraw narkotykowych

Sprawy narkotykowe to grupa przestępstw szczegółowo sprecyzowanych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku, do których najczęściej niezbędna okazuje się pomoc profesjonalisty. Aby adwokat mógł jednak skutecznie bronić interesów swojego klienta i osiągać sukcesy na sali sądowej, musi posiadać gruntowną wiedzę i doświadczenie w tego rodzaju sprawach. Tymczasem prawo stanowi bardzo szeroką dziedzinę, co sprawia, że warto wybierać adwokatów specjalizujących się w danym obszarze prawnym, np. wpisując w wyszukiwarkę hasło „adwokat od spraw narkotykowych”. Oznacza to, że poszukując odpowiedniego specjalisty, należy kierować się przede wszystkim charakterem i specyfiką swojego problemu. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Jakie można wymienić cechy skutecznego adwokata od spraw narkotykowych? Sprawdź!

Adwokat od spraw narkotykowych – jakimi przestępstwami się zajmuje?

Na początku warto zaznaczyć, że zakres odpowiedzialności karnej w przypadku przestępstw narkotykowych jest ściśle uzależniony od rodzaju narkotyków i tak w oczywisty sposób znacznie surowsze kary dotyczą czynów zabronionych związanych z narkotykami twardymi (np. kokaina, amfetamina) niż w przypadku przestępstw z udziałem narkotyków miękkich (np. marihuana, LDS). W obu jednak przypadkach adwokat od spraw narkotykowych udziela swojego wsparcia w zakresie przestępstw takich jak:

  • produkcja i przetwarzanie narkotyków;
  • przemyt narkotyków i handel nimi;
  • wprowadzenie do obrotu lub uczestnictwo w obrocie narkotykami;
  • udzielanie i nakłanianie;
  • posiadanie narkotyków;
  • kierowanie pojazdami pod wpływem środków odurzających.

Czym powinien wyróżniać się skuteczny adwokat od spraw narkotykowych?

Warto zaznaczyć, że w przypadku przestępstw narkotykowych wsparcie ze strony doświadczonego adwokata jest zwykle potrzebne już na początkowym etapie postępowania. W takich wypadach obowiązuje bowiem zasada: im szybszy kontakt z adwokatem, tym większa szansa na skuteczną obronę oskarżonego. Poniżej znajdziesz listę kilku istotnych aspektów i cech, na jakie powinieneś zwrócić uwagę, jeśli szukasz dobrego adwokata specjalizującego się w przestępstwach narkotykowych.

Wszechstronna wiedza i kompleksowe wsparcie w postępowaniu

W sprawach narkotykowych rola adwokata jest wręcz kluczowa i – jak wspomniano – warto zadbać o kontakt ze specjalistą już na jej wczesnym etapie. Sprawy tego typu najczęściej rozpoczynają się od zatrzymania, które nierzadko połączone jest z nakazem przeszukania mieszkania. Następnym etapem jest postawienie zarzutów i przesłuchanie oskarżonego na policji lub w prokuraturze. Jest to najważniejszy moment sprawy, który ma zasadnicze znaczenie dla jej dalszego rozwoju, w związku z czym obecność adwokata jest niezbędna. Dobry adwokat powinien umieć wynegocjować możliwie najkorzystniejsze warunki dla swojego klienta, np. przekonując prokuraturę do niestosowania środków zapobiegawczych lub sprawiając, że środek ten będzie mniej dotkliwy w skutkach (dla przykładu: zamiast tymczasowego aresztowania – poręczenie majątkowe).

Doświadczenie

Dokładna znajomość danego obszaru prawa i doświadczenie w podobnych sprawach to w wielu przypadkach klucz do sukcesu na sali rozpraw. Biegły w swojej sztuce adwokat, który miał do czynienia w przeszłości z wieloma analogicznymi sprawami, jest w stanie zagwarantować o wiele wyższą skuteczność, doprowadzając w rezultacie do pomyślnego rozstrzygnięcia całej sprawy.

Terminowość

Przestrzeganie terminów wyznaczanych przez sąd, kompletowanie niezbędnej dokumentacji i czuwanie nad niezakłóconym przebiegiem sprawy to jedne z kluczowych zadań adwokata. Dobry adwokat od spraw narkotykowych powinien ponadto na bieżąco informować klienta o postępach sprawy i odpowiadać na pojawiające się pytania czy wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.