Depresja u dzieci – skąd się bierze? Jakie przyczyny?

Wśród zaburzeń psychicznych, które dotykają osoby w różnym wieku, najczęściej występuje depresja. Objawia się ona długotrwałym obniżeniem nastroju, utratą radości oraz wieloma innymi symptomami zarówno psychicznymi jak i somatycznymi. W naszych czasach częściej niż kiedykolwiek wcześniej daje się ją zauważyć u dzieci i nastolatków. Jakie są jej przyczyny? W jaki sposób można ją rozpoznać i leczyć?

Przyczyny depresji u dzieci

W naszych czasach depresja u dzieci nie jest niczym zaskakującym. Istnieje bowiem wiele czynników, które mogą do tego doprowadzić. Do głównych powodów można zaliczyć trudną sytuację rodzinną. Chodzi przede wszystkim o chłodne relacje między członkami rodziny, rozwód rodziców, śmierć kogoś bliskiego, przemoc domową czy jeszcze inne sytuacje. To wszystko może bardzo negatywnie oddziaływać na psychikę młodego człowieka i powodować głębokie rany. Co jeszcze może się przyczynić do tego, że dziecko zaczyna zdradzać objawy depresji? Czasami powodem jest poniżanie przez rówieśników. Gdy malec nie radzi sobie w szkole, to powstałe na tym gruncie napięcia również mogą zaburzyć jego psychikę. Trzeba też pamiętać, że przyczyną depresji mogą być uwarunkowania genetyczne. Jeżeli członkowie rodziny zdradzali jej objawy, to należy przyjąć, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko będzie bardziej podatne na to zaburzenie.

Objawy depresji u dzieci

Po czym można rozpoznać, że dziecko zmaga się z depresją? Omawiając ten temat, trzeba pamiętać, że jej symptomy mogą się różnić w zależności od wieku dziecka. Jeżeli malec chodzi do przedszkola lub zaczął szkolną edukację i stroni od zabaw z rówieśnikami, to może być wyraźny sygnał, że ma zaburzoną psychikę. Do innych symptomów należy zaliczyć reagowanie w sposób agresywny na próbę nawiązania kontaktu, garbienie się, nieprzejmowanie się swoim wyglądem, ciągłe zasmucenie. Ponadto maluch może mieć niską samoocenę, problemy ze snem. Brak energii czy też moczenie się w nocy mogą również wskazywać na problemy psychiczne. Takie dziecko niechętnie podejmuje się nowych wyzwań. Zazwyczaj nie chce się wyróżniać. Starsze dzieci i młodzież mogą przejawiać podobne objawy. Zazwyczaj jest to spowodowane niegodzeniem się z tym, co się dzieje w otoczeniu, dlatego też często w tym wieku zdarzają się ucieczki z domu. Negatywne odbieranie otoczenia może też doprowadzić młodego człowieka do prób odebrania sobie życia. Depresja może mieć też inne objawy, takie jak ból głowy, nerwobóle, ból brzucha czy biegunka.

Jak leczyć depresję u dzieci?

Wyjście z depresji nie należy do łatwych zadań. Trzeba na to poświęcić odpowiednią ilość czasu i włożyć sporo wysiłku. I nie chodzi przy tym jedynie o osobę chorą, ale również jej bliskich. Podstawową sprawą w walce z depresją jest dostrzeżenie problemu i przyznanie się do niego. Jeśli rodzice zauważą u swojego dziecka objawy depresyjne, to nie mogą udawać, że nic się nie dzieje. Taka postawa może pogłębić smutek do tego stopnia, że dziecko sobie z nim nie poradzi. Kolejnym krokiem powinna być otwarta rozmowa z dzieckiem na temat jego stanu zdrowia i związanego z tym zachowania. Trzeba przy tym pamiętać, że rodzice nie muszą się z tym zmagać sami. Jest wielu specjalistów, którzy chętnie podejmą się leczenia stanów depresyjnych u dzieci. Wizyta w gabinecie psychologa będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak sprawy zaszłyby za daleko, to wówczas jedynym rozwiązaniem może być wizyta u psychiatry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.