Co to jest inteligencja emocjonalna? To pytanie zadaje sobie wielu z nas, czytając pierwszy raz o takim zjawisku. Inteligencja emocjonalna, to nic innego jak zdolność rozumienia emocji swoich i osób, znajdujących się w naszym otoczeniu. Dzięki temu możemy łatwiej zrozumieć schematy zachowań, jakimi się kierujemy oraz to, dlaczego ludzi wokół nas postępują w określony sposób. Niska inteligencja emocjonalna może z kolei przyczynić się do nietrwałych oraz niestabilnych relacji z otoczeniem oraz z samym sobą. Warto dbać o nią, stosując ćwiczenia, wspomagające naszą inteligencję emocjonalną.
Inteligencja emocjonalna – jak rozwijać?
Istnieje szereg ćwiczeń, wspomagających inteligencję emocjonalną, które warto wprowadzić na stałe do naszego życia. Jednak to, od czego powinniśmy zacząć, to zdanie sobie sprawy z tego, że odpowiedź na pytanie co to jest inteligencja emocjonalna ma kluczowe znaczenie dla podjęcia działań, które dadzą nam odpowiedź na pytanie, jak rozwiać inteligencję emocjonalną. Jeśli już zdamy sobie sprawę, że rozwój naszej emocjonalnej strony sprawi, że będziemy zdolni osiągać sukcesy i zjednywać sobie sympatię ludzi wokół – staniemy się ludźmi sukcesu.
Ćwiczenia wspomagające inteligencję emocjonalną
Niska inteligencja emocjonalna może stać na drodze do szczęścia w życiu prywatnym i zawodowym. Poświęcając codziennie kilka minut na pracę nad odpowiedzią na pytanie co to jest inteligencja emocjonalna i wykonywaniu ćwiczeń nad jej poprawą ulepszymy swój byt.
Jak rozwijać inteligencję emocjonalną – ćwiczenia
- Rozmowa z innymi – w życiu warto rozmawiać zawsze, bez względu na emocje. Warto podejmować próby komunikacji nawet wówczas, gdy wydaje nam się, że stoimy na dwóch różnych biegunach z naszym rozmówcą. Dzięki temu będziemy uczyli się panowania nad emocjami i komunikatywnością.
- Poszerzanie zasobu swojego słownictwa – to ćwiczenie inteligencji emocjonalnej, ponieważ jedynie znając słowa, opisujące nasze emocje jesteśmy w stanie je wyrażać. Warto czytać i poznawać nowe wyrażenia, ponieważ może okazać się, że nazywają emocje, które wydawały nam się obce.
- Rozwijanie empatii względem innych – podczas funkcjonowania w społeczeństwie spotykamy się z różnymi ludźmi, mający odmienną sytuację psychiczną i inny bagaż emocjonalny. Niska inteligencja emocjonalna nie pozwoli nam ich zrozumieć, jednak starając się z nimi rozmawiać możemy uczyć się tego, co czują i jak reagować na ich uczucia.
- Obserwacja mowy ciała – ludzie mają tendencję do uzewnętrzniania swoich emocji za pomocą mowy ciała. Kiedy się stresujemy drżą nam kąciki ust, poruszamy niespokojnie dłońmi, pocimy się etc. – obserwując takie zjawiska możemy wiedzieć, jak ludzie w naszym otoczeniu reagują na poszczególne sytuacje. Dzięki temu, w przyszłości możemy zaoszczędzić im niepotrzebnego stresu czy sytuacji, które powodują u nich dyskomfort.
- Uporządkowanie swoich emocji – inteligencja emocjonalna najbardziej przydaje się do tego, żeby zrozumieć samego siebie. Dzięki niej i obserwacji możemy dowiedzieć się, jak ćwiczyć inteligencję emocjonalną i jak za jej sprawą ułatwiać sobie życie. Jednak, aby było to możliwe konieczne jest zrozumienie własnych emocji – jedynie wtedy będziemy zdolni zrozumieć emocje, rządzące ludźmi wokół nas. Warto w tym celu uporządkować swoje życie prywatne, relacje z przyjaciółmi i współpracownikami – określić czy są przyjacielskie, czy też nie a jeśli nie są – to z jakiej przyczyny? Być może okaże się, że nasze relacje są prostsze niż nam się wydawało.
- Nawiązywane relacji – nowi ludzie wnoszą do naszego życia powiew świeżości oraz energię – dzięki nim możemy lepiej poznawać ludzką naturą, ale także nas samych, obserwując, jak odnajdujemy się w nowym towarzystwie i jak wpływają na nas ludzie z różnymi osobowościami, charakterami. Poprawia to naszą inteligencję emocjonalną i komfort życia.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem http://www.kontemplacja.pl/.
Autor artykułu:
Mofi – studentka prawa,
propagatorka zdrowego stylu życia
pod względem fizycznym i psychicznym.
Źródła:
- Agnieszka Jucewicz, Czując. Rozmowy o emocjach, 2019,
- Daniel Goleman, Inteligencja emocjonalna, 1997.
Inteligencję emocjonalną rozwija się przez całe życie. Myślę, że najtrudniejsze w opanowaniu inteligencji emocjonalnej jest zdolność radzenia sobie z własnymi emocjami, zwłaszcza tymi negatywnymi.