Prędzej czy później każde dziecko będzie miało kontakt z technologią. Komputery stały się czymś powszechnym, podobnie jak smartfony. Niektóre dzieci wpadają w pułapkę wirtualnego świata i spędzają zdecydowanie za dużo czasu przed ekranami tego typu urządzeń. Problem pojawia się, gdy jest on marnowany na wykonywanie bezwartościowych czynności, czyli granie w gry, oglądanie śmiesznych filmików, przeglądanie zdjęć na portalach społecznościowych. Warto zachęcić do spędzania wolnego czasu w efektywniejszy sposób, świetnie sprawdzi się nauka programowania dla dzieci połączona ze dobrą zabawą.
Dlaczego nauka programowania dla dzieci to dobry pomysł?
Przygodę z kodowaniem można zacząć już we wczesnym wieku. Oczywiście w przypadku młodszych dzieci będzie to nauka poprzez zabawę, czyli przede wszystkim proste gry mające na celu wprowadzenie do świata informatycznego. Programowanie uczy myślenia przyczynowo-skutkowego, kreatywności i wytrwałości. Jest to czynność, która wymaga pełnego skupienia i zaangażowania. Dzieci uczą się pracowitości, co oczywiście będzie miało korzystny wpływ na ich codzienne życie, gdy już odejdą od komputera. Nie trzeba zwlekać z nauką programowania, już nawet trzyletnie dziecko jest na to gotowe. Oczywiście każdy rozwija się w swoim tempie, ale nie ma problemu z dopasowaniem poziomu do indywidualnych możliwości danej osoby. Podczas programowania dziecko analizuje różne warianty, wysuwa wnioski. Można też mówić o wspieraniu kreatywności, łatwiejszym radzeniu sobie z napotkanymi trudnościami. Dziecko szuka najlepszych dróg, które pozwolą mu osiągnąć konkretny cel. Wszystko to opiera się na dobrej zabawie, programowanie dla dzieci można porównać z budowaniem klocków. Tworzy się różne budowle z małych elementów.
Wiele osób ma zły nawyk uciekania od napotykanych problemów, co jednak do niczego nie prowadzi i może tylko pogorszyć obecną sytuację. Programowanie zmienia tok myślenia, dziecko zaczyna stawiać czoła trudnościom i poszukiwać efektywniejszych rozwiązań. Łatwiej jest też odnaleźć się w świecie technologii, która otacza człowieka z praktycznie wszystkich stron. Jeśli dziecko nie ma być tylko biernym konsumentem cyfrowych treści, to warto pomóc mu w zgłębieniu tajników programowania. Jest to sposób na rozwijanie nowych pasji, długoterminowa inwestycja w lepsze wykształcenie. Zapotrzebowanie na programistów cały czas rośnie. Można liczyć na łatwe znalezienie dobrze płatnej pracy. Warto uczyć dziecko cierpliwości i wytrwałości już od najmłodszych lat, a jest to możliwe między innymi poprzez naukę kodowania. Dziecko nabywa umiejętność jasnego wyrażania swoich oczekiwań, nabiera wiary w siebie i własne możliwości.
Nauka kodowania dla dzieci – od czego zacząć?
Sposobów na naukę programowania jest obecnie wiele, dzięki czemu dla każdego znajdzie się przystępny sposób na poznanie podstaw i rozwijanie swoich umiejętności. Do wyboru są:
- Kursy programowania dla dzieci stacjonarne i online,
- Książki,
- Programowanie zabawek
- Aplikacje mobilne,
- Aplikacje webowe,
- Strony internetowe,
- Gry,
- Aplikację desktopowe na komputery stacjonarne i laptopy.
Na początku nie trzeba nawet sięgać po żadne urządzenie, warto zacząć od zabaw i gier w programowanie bez użycia komputera i tabletu. Przykładem będzie wychodzenie z labiryntu, pokonywanie torów przeszkód, łączenie ze sobą pasujących elementów. Po oswojeniu dziecka z tematem można przejść do podstaw programowania, czyli do zabawy z kodem. W tym celu świetnie sprawdzą się klocki i kartki papieru. Chodzi tutaj o poznanie mechanizmu kodowania, zanim przejdzie się do języków i programów. W Internecie znajduje się mnóstwo pomocnych materiałów dydaktycznych, platform edukacyjnych. Warto też wykorzystać gry planszowe.
Kolejnym krokiem jest programowanie zabawek, czyli wprowadzenie elementów robotyki. Sprawia to dzieciom mnóstwo radości, szczególnie chłopcom. Następne będą uwielbiane przez dzieci gry komputerowe, czyli poznanie zasad i mechanizmów ich działania. Dziecko z czasem zacznie tworzyć własne gry i aplikacje. W szkołach kodowania bardzo często sięga się po popularne gry typu Minecraft. Kursanci mają okazję spojrzeć na nie oczami nie tylko gracza, ale też programisty. Nauka polega między innymi na tworzeniu skryptów i programów, które potem przenosi się do świata gry. Po pewnym czasie dziecko ma już wiedzę i umiejętności pozwalające na pracowanie nad własnymi projektami. Pozwalają na to różne języki, platformy i środowiska programistyczne.
Jak wybrać kurs programowania dla dzieci?
Obecnie do wyboru jest wiele kursów przeznaczonych dla dzieci, które uczą programowania od podstaw. Przy ich wyborze należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest sprawdzenie tego, jak długo dana firma działa na rynku, czy cieszy się dobrymi opiniami, pojawia w branżowych portalach. Ustalić trzeba to, dla jakiej grupy wiekowej są przeznaczone zajęcia. Poziom trudności musi być dostosowany do indywidualnych możliwości kursanta. Kolejną kwestią jest to, czy używane są profesjonalne języki i narzędzia. Zweryfikować trzeba także nauczycieli, ich podejście, stosowane metodyki. Powinny być to osoby przyjazne dzieciom, potrafiące przekazywać wiedzę w umiejętny sposób. Nawet tempo przyswajania materiału ma znaczenie. Niektórzy potrzebują więcej czasu na utrwalenie nowych informacji. Zapytać należy również o to, czy można liczyć na kontakt z osobami prowadzącymi kurs po zajęciach. Istotna jest też możliwość uczestniczenia w próbnej lekcji, aby sprawdzić, jak wygląda kurs i czy chce się w nim uczestniczyć. W przypadku dobrego kursu nie brakuje ciekawostek, dzieci uczą się poprzez zabawę.
Partnerem artykułu są Giganci Programowania, oferujący kursy programowania dla najmłodszych.