Kalendarz rolniczy na 2021 rok – harmonogram naboru wniosków na PROW 2014-2020

Rolniku! Czy przygotowałeś już dokumenty do wniosków w ramach PROW na 2021? Jeżeli tego nie uczyniłeś do tej pory, to masz jeszcze szansę. Przypominamy, podjęto decyzję o przedłużeniu na kolejny rok naboru wniosków o płatności bezpośrednie, a pula środków dostępnych do wykorzystania jest całkiem spora. Warto więc się przygotować, ponieważ planowane terminy naboru wniosków ruszają już od stycznia 2021 roku.

Harmonogram planowanych naborów wniosków w ramach działań PROW 2014-2020 na rok 2021

Bardzo powoli dobiega końca bieżący Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, a następny cykl programowania jest nadal dopracowywany. Przypominamy, że to brak przyjęcia przez Unię Europejską budżetu na okres 2021-2027 poskutkował wydłużeniem PROW o jeden rok. Na obecny moment wiadomo już, że płatności bezpośrednie będą przyznawane na takich samych zasadach i w tej samej formie, jak dotychczas. W ramach PROW na lata 2014 – 2020 warto zaplanować kalendarz rolniczy najważniejszych terminów na rok 2021.

Co ciekawe, przez ostatni kwartał 2020 i cały 2021 rok, utrzymany został ciągły nabór wniosków na operacje typu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”. O takie wsparcie mogą starać się rolnicy, których straty były spowodowane przez przynajmniej jedną z konkretnie wskazanych klęsk żywiołowych, takich jak: powódź, deszcz nawalny, susza, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna. Dodatkowo, takiej pomocy mogą oczekiwać rolnicy poszkodowani decyzją o likwidacji stada świń celem zwalczania ASF.

Od lutego 2021 zaczyna się nabór wniosków o dofinansowanie na „Restrukturyzację małych gospodarstw” – ASF. Co to oznacza w praktyce? Otóż rolnicy, którzy posiadają gospodarstwo na terenach objętych ASF, a planują rezygnację z hodowli trzody chlewnej, mają możliwość złożyć wniosek o pomoc finansową. Warunkiem jest nieskorzystanie z dotacji dla młodego rolnika, jak również rekompensaty za nieutrzymywanie stada świń, dofinansowania na modernizację gospodarstwa, bądź na założenie firmy na wsi.

W lutym 2021 roku nasz kalendarz rolniczy można wzbogacić o kolejny termin naboru wniosków o operację typu „Premie dla młodych rolników”. W ramach wsparcia finansowego można otrzymać płatność bezpośrednią w wysokości aż 150 tys. zł, ale rolnicy muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje, powinni być właścicielami gospodarstwa o powierzchni minimalnej 1 ha i prowadzić gospodarstwo nie dłużej niż na 24 miesiące przed złożeniem wniosku.

W maju i w październiku 2021 roku będą przyjmowane wnioski o przyznanie pomocy finansowej na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Niestety, wsparcie to nie obejmuje producentów drobiu oraz mięs lub jadalnych podrobów drobiowych.

Przypominamy, że na wrzesień 2021 wyznaczono termin składania wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”. Pomoc ta adresowana jest do rolników, którzy planują realizację działań prewencyjnych mających na celu zapobieganie ASF.

Nasz kalendarz rolniczy, uwzględniający harmonogram naboru wniosków, kończy się w listopadzie 2021 roku, kiedy to ARiMR przyjmuje wnioski o pomoc na operacje typu „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Pomoc tę przyznaje się i rozlicza ją do wysokości limitu, który maksymalnie może wynosić do 100 tys. zł na jednego beneficjenta i na jedno gospodarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.