W Polsce mamy 45 uzdrowisk. Największe ich zagęszczenie jest na pogórzu, potem na Pomorzu i w Polsce centralnej. Na Warmii i Mazurach do tej pory jedynym uzdrowiskiem jest Gołdap. Na uzyskanie takiego statusu w tym regionie mają szansę – Frombork, Lidzbark Warmiński i Miłomłyn.
W strefie A
Uzdrowiska stwarzają szanse rozwojowe dla tych gmin, chociaż też wprowadzają istotne ograniczenia. W inwestowaniu jest tu szczególny nacisk na ochronę środowiska. Gminy uzdrowiskowe dzielą się na strefy – strefę A, strefę B i strefę C. Na ogół w strefie pierwszej można zakupywać działki związane z działalnością leczniczą i gastronomią.
W Gołdapi przy promenadzie w strefie uzdrowiskowej brakuje schludnej, małej gastronomii, chociaż już powstają trzy nowe budynki mające być przeznaczonymi między innymi do tego celu. Jadąc w kierunku ulicy stadionowe gmina ma jeszcze na sprzedaż działki inwestycyjne przy strefie A.
Do tej pory jest tu tylko jedno sanatorium mające obłożenie przez cały rok na około 500 łóżek. Jest zatem zapotrzebowanie na dodatkowy ośrodek sanatoryjny. Atutem miejsca jest urokliwe otoczenie geograficzno-przyrodnicze, m.in. jezioro i Puszcza Romincka.
Poza strefą A
Poza strefą A w Gołdapi gmina dysponuje działkami inwestycyjnymi, również w pobliżu ośrodka narciarskiego na tutejszej Pięknej Górze. Nadal można inwestować w tutejszej podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ponadto warto wiedzieć, że gminie Gołdap znajdują się pokłady błota borowinowego. Jest to jeden z elementów działalności leczniczej tutejszego sanatorium.
Obecność niewielkich jezior otoczonych puszczą w innych częściach powiatu gołdapskiego może dać pole do popisu tym, których interesuje działalność agroturystyczna. Od czasu do czasu można zobaczyć ogłoszenia o sprzedaży prywatnych działek nad tymi jeziorami.
Na miejscowości warmińsko-mazurskie starające się o status uzdrowiska można spojrzeć przyszłościowo na przykład pod kątem przyszłej gastronomii w strefach uzdrowiskowych, albo nawet mając na uwadze budowę sanatorium. Dodatkowo niektóre z tych miejscowości mają dodatkowe atuty sprzyjające działalności turystycznej. Mogą to być na przykład zabytki. Do powiatu gołdapskiego rzesze turystów przyciągają monumentalne, nieczynne mosty kolejowe w Stańczykach i piramida w Rapie. Lidzbark może poszczycić się między innymi zamkiem.
Można zatem spojrzeć przyszłościowo na inwestowanie w miejscowościach uzdrowiskowych na Warmii i Mazurach i dotyczy to nie tylko strefy uzdrowiskowej.