Radca prawny dla firmy – w jakich sytuacjach warto skorzystać z jego pomocy?

Każdy, kto prowadzi własny biznes, wie doskonale, że nie jest to zadaniem łatwym. W codziennej działalności przedsiębiorcy napotykają na mnóstwo wyzwań i trudności. Wiele z nich związanych jest z interpretacją przepisów prawa. Nie dziwi więc fakt, że zarówno mali, jak i duży przedsiębiorcy, coraz częściej korzystają z usług radców prawnych. Sprawdźmy w jakich sytuacjach taka pomoc może okazać się nieoceniona.

Pomoc na starcie

Dla wielu osób, które marzą o własnej firmie, procedury jej założenia są zbyt skomplikowane lub też zwyczajnie nie mają czasu, by zająć się stworzeniem odpowiedniej dokumentacji. Podobnie rzecz wygląda w przypadku zakładania spółek. Radca prawny może pomóc w dopełnieniu wszystkich formalności i oszczędzić nasz czas.

Sporządzanie dokumentów, umów, regulaminów

Prowadzenie działalności wiąże się nieodłącznie ze spisywaniem umów, regulaminów, statutów, procedur, instrukcji oraz wielu innych dokumentów. Jeśli nie mamy w tej materii doświadczenia, lepiej nie robić tego na własną rękę. Złym pomysłem może być również korzystanie z „gotowców” dostępnych w Internecie, ponieważ wiele z nich zawiera błędy, które mogą zostać wykorzystane na naszą niekorzyść. Aby mieć pewność, że podpisywane i wystawiane przez firmę pisma są zgodne z literą prawa, a przy tym korzystne dla przedsiębiorcy, powinien on skonsultować się z radcą prawnym. Jego usługa może polegać zarówno na sprawdzeniu przygotowanych przez nas dokumentów, jak i stworzeniu ich samodzielnie.

Warto wspomnieć również o tym, że radca prawny może zapoznać się z dokumentami (umowami, klauzulami poufności, innymi dokumentami podpisywanymi przez firmę), które zostały stworzone przez inny podmiot i dokonać ich oceny. Dzięki temu przedsiębiorca może dowiedzieć się, czy z całą pewnością są one dla niego korzystne.

Skuteczna windykacja

Gdy ktoś zwleka z płatnością, płynność finansową firmy może zostać zaburzona. Warto więc bronić się przed takimi sytuacjami. Zazwyczaj ściąganie długów na własną rękę nie przynosi efektów. Firmy windykacyjne działają zaś bardzo często opieszale. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest radca prawny, który przygotuje wezwania do zapłaty. Zazwyczaj pismo wystosowane przez radcę sprawia, że dłużnik zaczyna traktować sprawę poważnie i stara się zawrzeć ugodę, dążąc do spłaty zobowiązania.

Pisma procesowe i reprezentacja w sądzie

Każdy przedsiębiorca wie doskonale, że nie wszyscy klienci i kontrahenci są uczciwi. Czasem zdarza się, że dochodzi do oszustw, wyłudzeń czy braku płatności i jedynym, co pozostaje, jest złożenie pozwu sądowego. Wiele osób, które prowadzą własną działalność, nie tylko nie ma czasu na sporządzenie odpowiedniego dokumentu, ale również stawianie się na sprawach sądowych. W takiej sytuacji dobry radca prawny może być nieocenioną pomocą. Nie tylko stworzy dla nas pisma procesowe, ale również może zostać upoważniony do reprezentowania nas na sali rozpraw.

Podsumowując, przedsiębiorcy muszą dbać zarówno o swoje interesy, jak i o przestrzeganie przepisów prawa, które zmieniają się bardzo szybko. Prowadząc własną działalność jest o to bardzo ciężko. Dlatego też radca prawny to najlepsza osoba, która może pomóc nam w kwestiach spornych lub w sytuacjach, w których mamy wątpliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.