Czy zmiana zawodu to oznaka porażki zawodowej?

Wiele osób uważa, że podejmując się określonego zawodu w życiu, należy trzymać się go kurczowo, aż do grobowej deski. Konsekwencja w takim działaniu może przynieść różne skutki, dlatego może powinieneś pomyśleć o innych możliwościach w swoim życiu.

Niektórzy z nas już w okresie ponadpodstawowym obierają swój kierunek kariery zawodowej, bacznie podejmując nauki w szkołach zawodowych, czy technikach. Nieco później z tą decyzją będą się musieli zmierzyć absolwenci liceów, decydując się na dalsze studia, lub próbując swoich sił, mają w zanadrzu jedynie wykształcenie licealne.

Uwaga na wypalenie zawodowe!

Przez pewien czas trwamy w określonym zawodzie, który z czasem może okazać się nie do końca trafnym, jeśli chodzi o nasze predyspozycje, czy chęć dalszego rozwoju. Pamiętaj, że co około siedem lat nasza psychika, charakter potrafią się zmienić. Tak prawią najświeższe odkrycia dotyczące psychologii. Z tego też powodu prawie pewnym może być, że prędzej czy później zawód, który ubóstwialiśmy, może nie przynosić nam już tyle zadowolenia, co przed laty.

Może to być czas, aby pomyśleć nad zrobieniem kursu, lub rozpoczęciem studiów podyplomowych. Pamiętaj, tylko aby tym razem, to był kierunek, który nie tylko przyniesie odpowiednią kwotę na koncie, ale także uśmiech na Twojej twarzy.

Studia podyplomowe mogą pomóc

Jak niestety wiemy na każdych studiach znajdą mniej lub bardziej przydatne przedmioty oraz takie, z którymi nie do końca jesteśmy sobie w stanie poradzić. Aby ten proces usprawnić, warto czasem skorzystać z pomocy podczas https://www.zadania.pl/zamow-zadanie. Dzięki temu będziemy mogli skupić się na części nauki faktycznie dla nas istotnej.

Oczywiście praca w zawodzie, który jest dopełnieniem naszych nowych pasji, będzie podwójnie wynagradzający poniesiony trud każdego dnia. Należy jednak uważać, ponieważ w wielu wypadkach nasza ukochana pasja może przeistoczyć się w zwykłą pracę, bez względu czy mamy na nią zapał w danej chwili, czy nie.

Obecnie na rynku pracy występuje kilka naprawdę opłacalnych zawodów, więc może warto zastanowić się, czy aby to właśnie w kierunku jednego z nich nie próbować zdobyć nowych kwalifikacji. Podczas przeszukiwania ofert pracy niezwykle często przewijają się trzy następujące profesje, które kuszą swoimi zarobkami.

Dobra płaca, ale ciężka praca

Pierwszą z nich jest kierowca samochody ciężarowego z naczepą C+E. Dotyczy to zazwyczaj transportu międzynarodowego, więc trzeba się liczyć z częstym opuszczaniem swojego miejsca zamieszkania i rodziny. Wysokie stawki wynagrodzenia sięgające 13 000 brutto kuszą wielu kierowców. Koszt kursu na to prawo jazdy oscyluje w granicach 2300 za samą kategorię C, która musi być wykonana przed podjęciem kursu i egzaminu na C+E. Kurs z naczepą to identyczna kwota. Na sam koniec należy zrobić uprawnienia do przewozu towarów, który wynosi około 2000 złotych. Za 7 tysięcy złotych możemy stać się posiadaczem uprawnień do wykonywania rozchwytywanego zawodu. Pamiętajmy jednak, że jest to bardzo ciężka i odpowiedzialna praca, która nie przypadnie do gustu każdemu – szczególnie ludziom posiadającym rodziny.

Jeśli zależy nam na pracy jako spawacz zawodowy, będziemy musieli się liczyć z kosztami rzędu 1200 złotych za kurs plus 190 za sam egzamin. Oczywiście dotyczy to uprawnień tylko na jedną technologię spawania, a jak wiemy, jest ich kilka: MAG, PE, TIG, gazowe oraz elektryczne. Dodatkowo musimy po ukończonym kursie wyrobić książeczkę spawacza za 200 złotych. Nie musimy oczywiście robić wszystkich kursów natychmiast. Najbardziej wszechstronne zastosowanie ma spawanie MAG, gdzie przy pomocy automatu spawalniczego pospawasz tak samo cienkie blachy, jak i grubsze konstrukcje.

Trzecim i najbardziej dochodowym jest zawód programisty komputerowego. Branża IT nieustannie się rozwija i nic nie wskazuje na to, żeby wkrótce miało być za dużo programistów na rynku. Aby wkroczyć na rynek IT trzeba mieć dużo samozaparcia podczas nauki popularnych języków programowania. Trzeba także pamiętać, że to także konieczność nieustannego rozwijania się w branży. Doświadczony programista C# może zarabiać około 25 000 złotych brutto.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przekonał Cię, że nie zawsze trzeba kurczowo trzymać się jednego, wyuczonego zawodu. Czasami zwyczajnie przychodzi moment na podjęcie nowego wyzwania. Pamiętaj także, że nowy zawód to nie jest znowu zamknięcie się w jego ramach do końca życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.