Kurs kompetencji zawodowych dla menedżerów i specjalistów z firm transportowych

Braża TSL należy do jednych z najbardziej uregulowanych prawnie branż gospodarki rynkowej. Firmy działające w transporcie drogowym, spedycji i logistyce nie mają łatwego życia. Charakter konkurencji na rynku i rywalizacji cenowej sprawia, że tylko te najlepiej zarządzane przedsiębiorstwa odnoszą sukcesy. W branży transportowej oprócz kompetencji miękkich i wiedzy z zakresu zarządzania wymaga się niejednokrotnie specjalistycznych uprawnień. Dzieje się tak ponieważ transport jest kategorią o życiowym znaczeniu dla funkcjonowania gospodarek. Dlatego zarówno same państwa jak i wspólnota europejska postanowiły uregulować i ustabilizować jego funkcjonowanie. W konsekwencji od osób zarządzających wymaga się posiadania certyfikatu kompetencji zawodowych.

Jak uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych?

Certyfikat Kompetencji Zawodowych w transporcie drogowym uzyskuje się dzięki zaliczeniu egzaminu państwowego organizowanego przez Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie. Teoretyczna część egzaminu weryfikuje wiedzę ogólną – będziemy musieli odpowiedzieć na 64 pytania wielokrotnego wyboru z ośmiu działów tematycznych. Do każdego pytania podane będą cztery odpowiedzi. Część praktyczna z kolei sprawdzi nasze zdolności planowania trasy kierowcy, wyliczania odpowiedniego dla niego wynagrodzenia, sporządzania kosztorysów, obliczeń dotyczących leasingu oraz znajomości przepisów regulujących międzynarodowy transport drogowy. Na każdą z części egzaminu przewidziane jest po 2 godziny.

Egzamin można zaliczyć uzyskując z każdej części ponad 50% punktów, przy czym suma z obu części musi przekroczyć 60%.

Jak przygotować się do egzaminu w ITS?

Do egzaminu można przygotować się samodzielnie, jednak zakres materiału egzaminacyjnego jest bardzo szeroki i ogólny. Nie możemy liczyć, że zostaną podane zagadnienia egzaminacyjne ponieważ nie stanowią informacji publicznej – tak jak na maturze. Pytania i zadania poznajemy w trakcie egzaminu po rozpieczętowaniu arkuszy. To co wiemy wcześniej to określony w rozporządzeniu zakres działów tematycznych:

A. Prawo cywilne,

B. Prawo handlowe,

C. Prawo socjalne,

D. Prawo podatkowe,

E. Działalność gospodarcza i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa,

F. Dostęp do rynku,

G. Normy techniczne i techniczne aspekty działalności,

H. Bezpieczeństwo drogowe.

Jak więc widać – zakres materiału, z którego należy się przygotować, jest dość obszerny. Dlatego popularne są kursy przygotowujące do egzaminu. Kursy na certyfikat kompetencji zawodowych prowadzone są przez wiele firm przez co ciężko jest zdecydować się na wybór jednej z nich. Musimy zostać odpowiednio przeszkoleni z bardzo szerokiego a zarazem specjalistycznego materiału i to w dwóch aspektach: teoretycznym oraz praktycznym. Dobrze byłoby zatem zdecydować się na kurs, który obejmuje zarówno ćwiczenia praktyczne jak i wykłady teoretyczne. W tym zakresie ośrodek ABC Szkolenia, może pochwalić się bardzo szeroką ofertą i wysoką zdawalnością egzaminów już w pierwszym podejściu.

Dlaczego warto wybrać ABC Szkolenia?

W ofercie ABC Szkolenia dostępne są trzy rodzaje kursów na certyfikat kompetencji zawodowych, w trzech różnych przedziałach cenowych, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. ABC Szkolenia posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń dla branży transportu drogowego. Jako jeden z pierwszych ośrodków w Polsce zaczął przygotowywać przewoźników do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych. Ośrodek ten zatrudnia wykwalifikowaną kadrę z kierunkowym wykształceniem, dzięki czemu jakość ćwiczeń i zajęć stoi na bardzo wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.