Kilka kluczowych rad jaką spółkę wybrać. Charakterystyka poszczególnych spółek

Otwierając działalność gospodarczą, możemy liczyć na własne siły i kapitał. Z braku kapitału możemy poratować się otworzeniem spółki. Szukając wspólników, dzięki którym firma by się wzmocniła finansowo i wniosła więcej osób z wiedzą fachową, w zakresie prowadzenia i zarządzania, powinniśmy zastanowić się nad rodzajem przyszłego biznesu. Jest wiele form działalności gospodarczej pod ogólną nazwą spółki. Musimy jednak wiedzieć, który człon spółki będzie dla nas najkorzystniejszy, by firma przynosiła zyski.

Jaką spółkę wybrać?

Jeżeli chcemy prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki, musimy się rozeznać w ich rodzajach i wybrać tę najtrafniejszą. Wśród różnych form działalności biznesowej mamy:

  • działalność jednoosobową;
  • spółkę z o.o.;
  • spółkę akcyjną;
  • spółkę cywilną;
  • spółkę jawną;
  • spółkę partnerską;
  • spółkę komandytową.

Z powyższego wynika, iż rodzajów jest sporo, dlatego warto prześledzić każdą z nich, by wiedzieć, jaką spółkę wybrać, która będzie nam odpowiadała.

Każda spółka dotyczy innej struktury biznesu, zatem jaką formę działalności wybrać?

Chcąc prowadzić firmę wraz ze wspólnikami, musimy wiedzieć, iż nie zawsze będziemy zgodni co do pomysłów poszczególnych osób. Mogą być kłótnie i przeciąganie liny. Dlatego bardzo ważne jest, by w skład grupy rządzącej wybrać najlepszych zaufanych ludzi. Wspólnie możemy wówczas zdecydować, jaką formę działalności wybrać i iść w tym kierunku.

Otwierając spółkę, od razu jesteśmy w stanie ogarnąć więcej obowiązków, ponieważ dzielimy je między wszystkich wspólników. Wszystkie sprawy zostaną dopilnowane i w porę załatwione. Podczas decydowania, jaką formę działalności wybrać, powinniśmy kierować się własnymi możliwościami.

Rozpoznanie własnych możliwości wykreuje nam strukturę biznesu i to będzie ta, jaką formę działalności wybrać nam należy.

Spółka jawna czy spółka z o.o.?

Jeżeli chcemy prowadzić działalność wspólnie z innymi osobami, wówczas zakładamy jedną ze spółek. Jaką spółkę wybrać? Najpowszechniejsza jest spółka z o.o. Aby spółka z o.o. nabrała mocy prawnej, potrzebujemy wprowadzić do niej kapitał zakładowy, którego najniższa kwota wynosi 5 000 zł.

Bez względu na to, jaką spółkę wybrać chcemy, zawsze osoby wchodzące w skład grupy wspólników muszą włożyć wkład finansowy, będący zabezpieczeniem działalności z wyjątkiem spółki partnerskiej.

Spółkę jawną zakładamy na podobnych warunkach, jak poprzednią, ale spółka jawna musi zawrzeć w swojej nazwie wszystkie imiona i nazwiska wspólników.

Czy decydować się na spółkę cywilną?

Rodzaje spółek
Źródło: Pixabay.com

Spółka cywilna jest regulowana prawem cywilnym według kodeksu cywilnego. Zakładając spółkę cywilną, każdy wspólnik musi zgłosić swoje dane do odrębnego wpisu w Ewidencji Działalności Gospodarczej, natomiast nadany numer NIP będzie tylko jeden oraz REGON, którymi wszyscy członkowie będą mogli się posługiwać w ramach spółki. Każdy ze wspólników może podejmować decyzje bez konsultacji z innymi członkami zarządu.

Rozwiązanie spółki cywilnej nie może odbyć się poprzez złożenie wniosku do Rejestru Ewidencji. Sprawa musi trafić do sądu i tam nastąpi rozwiązanie spółki cywilnej. W grę wchodzi problem kapitału i majątku spółki. Przy rozwiązaniu spółki cywilnej sąd decyduje, jaka część pieniędzy należy się poszczególnym wspólnikom.

Pozostałe spółki

Spółka akcyjna zajmuje się, mówiąc najprościej, giełdą. Potrzebuje więc duże wsparcie inwestorskie. Spółka akcyjna poszukuje partnerów, niewchodzących w skład zarządu, którzy inwestują swoim kapitałem jako inwestorzy.

Spółka partnerka tworzona jest przez wspólników prowadzących wolny zawód (freelanserzy), np. grupa lekarzy, adwokatów, rzemieślników itp. Do założenia spółki partnerskiej nie jest wymagany kapitał zakładowy, ale każdy członek musi odprowadzać składki zdrowotne do ZUS-u. W nazwie firmy musi być zawarte przynajmniej jedno nazwisko wspólnika.

Spółka komandytowa działa w podobny sposób jak działalność gospodarcza jednoosobowa, gdyż może rozporządzać takim typem działalności jedna osoba. wspólnicy służą tylko wkładem zakładowym i nic więcej w spółce komandytowej nie muszą robić, tylko czekać na zysk.

Autor tekstu:
Beata Goździk – copywriter
oraz autorka książki
„Bierz plecak i lecimy”.
Lektorka audiobooków.

Źródła:

 

One Reply to “Kilka kluczowych rad jaką spółkę wybrać. Charakterystyka poszczególnych spółek”

  1. Mamy bardzo dużo opcji związanych z wyborem spółki. Myślę, że przed ostatecznym podjęciem decyzji warto porozmawiać z kimś kto specjalizuje się w prawie handlowym i pokrótce zaprezentuje nam charakterystykę – wady i zalety każdej z nich 🙂 Jeśli nie mamy takiej możliwości warto zaglądnąć do kodeksu spółek handlowych, a także poczytać przydatne artykuły, takie jak ten.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.