Jak rozpoznać molestowanie seksualne nieletnich? Jaka trauma dotyka dzieci po takich przejściach?

W Polsce jest bardzo wiele przestępstw, które noszą miano molestowania nieletnich. Są to dzieci w wieku, gdy jeszcze nie są świadome swojej seksualności i nie mają pojęcia, iż ktoś dopuszcza się zbrodni, dotykając ich lub współżyjąc z nimi. Wiele dzieci pada ofiarą przestępstwa, którego zbrodniarzem okazuje się bardzo bliska osoba, tolerowana przez rodzinę, często jest to nawet rodzic wykorzystywanego seksualnie nieletniego. Koszmar potrafi trwać nawet po przekroczeniu pełnoletności ofiary.

Skąd wiemy, że występuje molestowanie nieletnich?

Oprawcy tuszują sprawy, wymuszają na molestowanych nieletnich milczenie. Manipulują nimi, tłumaczą im, iż to wielka tajemnica. W przypadku niemowląt sprawa może wyjść na jaw dzięki bystrej analizie troskliwego zdrowego rodzica. Starsze dziecko samotnie boryka się z tym, co mu się dzieje. Czuje, że jest krzywdzone, ale nie potrafi tego ubrać w słowa. Poza tym, jeżeli to jest bliska rodzinie osoba, dopuszczająca się molestowania nieletnich, często opiekuje się dzieckiem, jest dla niego dobra, troskliwa, nie krzyczy, wówczas blokowane są myśli, iż ta osoba krzywdzi.

O tym, że dziecko ma traumę, jest w stanie wyjaśnić terapia i odpowiedzieć na pytanie, skąd ona się wzięła. Może tego dokonać psycholog, który dzięki różnym metodom, poznawczym, poglądowym i innym, jest w stanie rozpoznać, z czym dziecko w swym młodym wieku już się zetknęło. Dzięki terapii możemy coraz głębszą traumą, która potrafi doprowadzić do okaleczania się, a w skrajnych przypadkach do samobójstwa.

Jakie są objawy molestowania seksualnego u dziecka?

Objawy molestowania u niemowlęcia mogą być następujące:

  • nieuzasadniony płacz podczas przewijania;
  • próby wyrywania się niemowlęcia przy zwykłym dotyku podczas kąpieli lub zmiany pieluchy;
  • nadmierny niepokój przy myciu pupci i krocza;
  • zaczerwienienie, okaleczenie, siniaki w miejscach intymnych.

Oprócz wizualnych oznak są także objawy psychiczne, ogólnie występujące także z innych powodów (odizolowanie od rówieśników, problemy szkolne, nadmierna płaczliwość, zamknięcie się w sobie, nerwice, lęk przed konkretną osobą, którą do niedawna dziecko bardzo lubiło itp.).

Nie zawsze oprócz wymienionych ogólnych objawów są dołączone czysto seksualne objawy molestowania seksualnego dziecka, jak::

  • zbyt wczesne zainteresowanie pornografią;
  • próby robienia rzeczy z rówieśnikami, jakie robi z ofiarą pedofil;
  • czysto seksualne zabawy lalkami (dziecko głaszcze i dotyka lalkę w miejscach intymnych w sposób lubieżny, wykorzystuje dwie lalki do uprawiania przez nich seksu);
  • próby powiedzenia komuś, że jest się krzywdzonym.

Kiedy z dzieckiem do psychologa?

Molestowanie nieletnich
Źródło: Pixabay.com

Jeżeli tylko zauważymy, iż dziecko zmienia się w oczach, staje się nieznośne, trudne do utemperowania oraz pojawią się wymienione wcześniej zachowania nienaturalne u dziecka, winniśmy zaprowadzić je do psychologa. Może ono bowiem przeżywać straszliwą tramę terapia, którą wprowadzi specjalista może zapobiec jeszcze większemu uszczerbkowi na psychice dziecka i wyciągnąć je już z istniejącej.

W żadnym wypadku nie bagatelizujmy objawów molestowania seksualnego u dziecka oraz innych nieadekwatnych zachowań nieletniego. Uszczerbek w psychice potrafi być bardzo długotrwały, niekiedy na całe życie zostaje w głowie trauma. Terapia w tych przypadkach potrafi być bardzo długa. Pomimo traumy, terapia psychologiczna może pomóc dziecku przezwyciężyć ją.

Mariusz Trynkiewicz (jako przykład znanego w społeczeństwie oprawcy)

Spokojny nieśmiały nauczyciel, którego uczniowie uwielbiali, stał się pedofilem i oprawcą wielu dzieci. Znamy tylko 4 ujawnione przypadki, jakich dopuścił się Mariusz Trynkiewicz.

Pedofile wykorzystują dzieci seksualnie, a one kierowane wstydem i poczuciem winy boją się ujawnić, co się dzieje. Często wychodzi to na jaw, gdy już są dorosłe, pokończyły studia, pracują i dopiero wtedy zaczynają o tym mówić. Dzięki programom, w których występują dorosłe osoby molestowane seksualnie w wieku dziecięcym, wiemy iż problem jest bardzo duży i należy walczyć ze wszystkimi pedofilami, chodzącymi na wolności.

Mariusz Trynkiewicz to przykład znanego w społeczeństwie oprawcy. Obracał się w otoczeniu, w którym miał bardzo dobrą opinię, wzbudzał sympatię, potrafił manipulować. To cechy, które występują u większości pedofili.

Więcej na jego temat przeczytać można na http://infosa.pl/kim-jest-mariusz-trynkiewicz.

Autor tekstu:
Beata Goździk – nauczyciel wychowania przedszkolnego,
copywriter, autorka książki „Bierz plecak i lecimy”.
Lektor audiobooków.

Źródła:

  • https://fdds.pl/wp-content/uploads/2016/10/Wlodarczyk_J_2016_Wykorzystywanie_seksualne_w_dziecinstwie_a_konsekwencje.pdf.

 

 

 

One Reply to “Jak rozpoznać molestowanie seksualne nieletnich? Jaka trauma dotyka dzieci po takich przejściach?”

  1. Brzydzę się pedofilami. Ich działania opierają się na podstępnym manipulowaniu psychiką dziecka. Sprawca molestowania za cel stawia sobie utrzymanie sprawy w tajemnicy, bo wie doskonale, że inaczej trafiłby do więzienia. Jest w pełni świadomy tego co robi. Pedofilom najwięcej przyjemności, poza okrutnym katem samego molestowania, dostarcza zdobywanie coraz większej władzy nad ofiarą. To powinno być w naszym kraju wyjątkowo karane – i to nie samym więzieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.