Urządzenia interaktywne dla sal szkolnych – monitor vs tablica interaktywna

Coraz więcej szkół wyposaża sale szkolne w nowoczesne urządzenia, które ułatwiają prezentowanie treści, umożliwiają odtwarzanie filmów, a nawet pozwalają na prowadzenie gier i quizów. Takimi urządzeniami są monitory i tablice interaktywne. Czym różnią się między sobą te dwa rozwiązania?

Urządzenia interaktywne dla szkół stale zyskują na popularności. Kolejne placówki edukacyjne inwestują w nowoczesne technologie, żeby uczynić lekcje ciekawszymi. Dzięki monitorom i tablicom interaktywnym da się nie tylko pokazywać przygotowane wcześniej plansze czy obrazki, lecz także odtwarzać muzykę, prowadzić gry edukacyjne i co najważniejsze wchodzić w interakcje z wyświetlanymi treściami.

Skoro oba urządzenia interaktywne dla sal szkolnych działają podobnie, czym się różnią?

Tablica interaktywna – najważniejsze informacje

Tablice interaktywne wyglądem przypominają tablice suchościeralne, ale oprócz tego, że pełnią funkcję zwykłej tablicy, działają również jak duży ekran dotykowy. Do ich poprawnej pracy potrzebny jest komputer i projektor. Komputer przekazuje informacje do projektora, który wyświetla je na tablicy. Ale to nie wszystko. Tablica interaktywna pozwala na wchodzenie w interakcje z prezentowanymi treściami.

Żeby móc napisać coś, zaznaczyć albo skreślić wybrany element, należy użyć palca, specjalnego pióra lub pisaka. Później tak przygotowane notatki można przesłać mailem, wydrukować albo zapisać na dysku. M.in. ze względu na tę funkcjonalność tablice sprawdzają się również jako urządzenia interaktywne dla sal szkoleniowych.

Tablice mają stosunkowo niską cenę w porównaniu do monitorów, duże wymiary i są wielofunkcyjne, ale jakość wyświetlanych na nich obrazów zawsze będzie niższa niż tych prezentowanych na monitorach. Dodatkowo trzeba uważać na to, żeby osoba stojąca przed tablicą nie rzucała na nią cienia i nie zakrywała przedstawianych informacji. Poza tym instalacja i konfiguracja całego zestawu wymaga sporo czasu.

Urządzenia interaktywne dla sal szkolnych

Jak działają monitory interaktywne?

Dla porównania monitory interaktywne to rodzaj ulepszonych telewizorów – duże ekrany, które reagują na dotyk. Do działania potrzebują komputerów OPS odpowiadających za generowanie treści. Mogą być zewnętrzne i podłączane po kablu albo wbudowane bezpośrednio w urządzenie.

Na monitorach podobnie jak na tablicach da się wyświetlać treści i wchodzić z nimi w interakcję. Jednocześnie może z nich korzystać kilka osób naraz, np. zaznaczać na nich różne odpowiedzi albo przesuwać plansze. Gwarantują wysoką jakość obrazu, długi czas pracy, łatwą instalację i obsługę. Sprawdzają się zarówno w jasno oświetlonych, jak i w ciemniejszych salach, a przy tym zapewniają szerokie kąty widzenia. Dodatkowym atutem monitorów jest możliwość podłączenia kilku komputerów naraz do jednego urządzenia, co znacznie zwiększa ich funkcjonalność.

Niestety mają jeden duży minus – są dość drogie, dlatego wiele placówek rezygnuje z nich na rzecz tablic interaktywnych.

Urządzenia interaktywne dla sal konferencyjnych i szkolnych, w tym tablice oraz monitory możesz zamówić np. tu: https://aramisklep.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.