Szkolenia wysokościowe i ich rodzaje

Zacznijmy od tego, że praca na wysokościach nie jest dla każdego. To zajęcie głównie dla ludzi mających stalowe nerwy i nieznających lęku przed… wysokością. Oczywiście, żeby wykonywać prace wysokościowe, nie wystarczą same predyspozycje. Niezbędnym warunkiem jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Szkolenia wysokościowe przeprowadzane są dla przedstawicieli różnych gałęzi przemysłu. Poniżej przedstawimy Ci trzy rodzaje tych szkoleń.

Szkolenie podstawowe, czyli dostęp budowlany

Dostęp budowlany to potoczna nazwa szkolenia wysokościowego podstawowego. Skierowane jest ono głównie do pracowników z branży montażowej i (jak nazwa wskazuje) budowlanej. Kurs ten, przeznaczony jest dla osób, które w swoim zawodzie wykorzystują takie narzędzia jak np. rusztowania, drabiny czy podnośniki lub poruszają się po wysokich konstrukcjach typu słupy i maszty. Najczęściej chęć do udziału w szkoleniu dostępu budowlanego zgłaszają pracownicy z branży budowlanej, fotowoltaicznej, a także dekarze.

Szkolenie składa się z zajęć teoretycznych oraz praktycznych. Część praktyczna najczęściej odbywa się na konstrukcjach należących do ośrodka przeprowadzającego szkolenie.

Cel szkolenia to przede wszystkim nabycie przez pracowników umiejętności przeprowadzania, w sposób bezpieczny, prac na wysokościach, na różnych powierzchniach, jak również znajomość przepisów prawnych z zakresu prac na wysokościach.

Szkolenia wysokościowe

Alpinizm przemysłowy, czyli dostęp linowy

Dostęp linowy to szkolenie przeznaczone dla osób, które chcą w przyszłości wykonywać prace alpinistyczne. Tego typu usługi wysokościowe wymagają wiedzy z zakresu wykorzystania lin oraz sprzętów do prac wykonywanych w podwieszeniu oraz podparciu, a także ochrony przed upadkiem.

Alpinizm przemysłowy wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z innych rozwiązań, jak np. rusztowania czy platformy, lub wiązałoby się to z nadmiernymi kosztami.

Tak, jak w przypadku szkolenia dostępu budowlanego, tutaj również mamy do czynienia z częścią praktyczną i teoretyczną szkolenia. W trakcie nauki pracownicy poznają m.in. takie zagadnienia jak organizacja pracy na wysokości, ochrona przed upadkiem i sytuacje awaryjne oraz dobór sprzętu do wykonywanego zadania.

Ośrodek szkoleniowy https://alpinizmprzemyslowy.pl/szkolenia-wysokosciowe/, zapoznaje również przyszłych alpinistów z systemem wyciągowo-transportowym oraz, co ważniejsze, ratownictwem i autoratownictwem.

Szkolenie – nadzór nad pracą na wysokości

Nadzór nad pracą na wysokości to szkolenie, którego grupa docelowa to pracownicy służby BHP, pracodawcy, kierownicy budowy, brygadziści oraz wszelkie osoby nadzorujące prace na wysokości.

Celem szkolenia jest umiejętność prawidłowego zarządzania pracami na wysokościach z uwzględnieniem doboru odpowiedniego sprzętu i środków zabezpieczających, a także wiedza o technikach pracy, eksploatacji sprzętu oraz zapoznanie się z podstawami ratownictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.