Jak szybko i skutecznie się rozwieźć?

Rozwód to rozwiązanie przez sąd małżeństwa, kiedy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Nie zawsze sprawa musi trwać w nieskończoność i wiązać się z olbrzymią dawką stresu i nerwów. Co zatem zrobić, by rozwieść się szybko i skutecznie i nie stracić przy tym cierpliwości?

Kilka sposobów na szybki rozwód

Aby szybko zakończyć małżeństwo wystarczy odpowiednio sprecyzować swoje oczekiwania, bez zbędnego angażowania sądu w rozwiązanie wspólnych spraw. Ograniczenie się tylko do zakresu wymaganego przez przepisy prawa, usprawnia proces rozwodowy i pozwala uzyskać rozwód już na pierwszej rozprawie.

Odpowiednie skonstruowanie żądań pozwu

Prawo polskie dopuszcza szybkie rozwiązanie małżeństwa w przypadku nieorzekania o winie. Pozew w takiej formie zazwyczaj rozpatrywany jest na pierwszej rozprawie. Jednak należy pamiętać, że w takim przypadku każde z małżonków ma prawo do ubiegania się o świadczenia alimentacyjne. Dotyczy to jednak przypadków, kiedy jedna ze stron żyje w niedostatku.

Odpowiednie sformułowanie wniosków dowodowych

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy winę za rozpad małżeństwa ponosi jedna ze stron, a druga posiada na to konkretne dowody. Sprawa w takim przypadku potrafi się przeciągać. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej skupić się na dowodach istotnych i pewnych. Tutaj pomocne są wszelkie dokumenty, a w przypadku świadków, warto powoływać się tylko na tych koniecznych. Im mniej czasochłonnych dowodów i przesłuchań, tym sprawa szybciej się zakończy.

Porozumienie między małżonkami

To najskuteczniejszy sposób na szybki rozwód. Małżonkowie ustalają zakres winy między sobą. Zgodność taką należy przedstawić przed sądem, który zapisze stosowne adnotacje w protokole. Należy jednak pamiętać, że pozew może być wniesiony tylko przez jednego małżonka.

Jak jeszcze skrócić proces rozwodowy?

Warto również zadbać o uiszczenie opłaty sądowej przy złożeniu pozwu. W przeciwnym razie sąd ponownie wzywa do wykonania opłaty, co wydłuża postępowanie. Dotyczy to również wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych. Wystarczy zrezygnować z ww wniosku, by sprawa zakończyła się znacznie szybciej. Doskonałym rozwiązaniem jest również podział majątku u notariusza lub pomiędzy sobą, bez konieczności angażowania sądu w rozwiązywanie sporów.

Czas oczekiwania na pierwszą rozprawę zazwyczaj jest dość długi. Postępowanie rozwodowe udaje zazwyczaj zakończyć się na pierwszej rozprawie rozwodowej. Wystarczy ograniczyć zaangażowanie sądu i ustalić ze sobą wszelkie szczegóły, by zakończyć małżeństwo szybko i bez komplikacji.

Artykuł powstał we współpracy z http://papaj-gajek.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.