Studia na kierunku zarządzanie – dla kogo będą najlepszym wyborem?

Poszukując kierunku studiów, w którym moglibyśmy się realizować, a jednocześnie zdobyć kompetencje poszukiwane na rynku pracy, często kierujemy się tym, jakie kierunki są obecnie popularne. Nie jest to złym pomysłem, ponieważ pokazuje to zapotrzebowanie na pracowników po takich właśnie studiach. Warto jednak brać pod uwagę również swoje predyspozycje, talenty i upodobania.

Obecnie jednym z wciąż popularnych kierunków jest zarządzanie. Studia te mogą dać nam bowiem dobre podstawy do zdobycia stabilnego i dobrze płatnego zatrudnienia. Czy jednak są one dla każdego? Przekonajmy się.

Dla kogo zarządzanie to dobry kierunek?

Zarządzanie, niezależnie od tego czy mówimy o kierowaniu informacją, mieniem, biznesem czy ludźmi, zawsze jest ogromną odpowiedzialnością. Dlatego też kierunek ten stworzony jest dla osób ambitnych, świetnie zorganizowanych, potrafiących planować i nie ulegać swoim emocjom. To studia dla osób otwartych, kontaktowych, a jednocześnie potrafiących okazywać szacunek. Doskonale czują się w nim osoby lubiące matematykę i nauki ścisłe, ponieważ wiele przedmiotów i zajęć jest z nimi związana. Jednak dobry menedżer posiada też odpowiednio rozwinięte umiejętności miękkie, więc nie można powiedzieć, że to kierunek nieodpowiedni dla humanistów.

Czego uczą się studenci na tym kierunku?

Studia o kierunku zarządzanie posiadają wiele różnego rodzaju specjalizacji, z których każdy student może wybrać coś dla siebie. Jest to między innymi zarządzanie zasobami ludzkimi, mieniem, coaching, analityka, administracja oraz wiele innych. Dlatego też w większości uczelni studia te mają charakter interdyscyplinarny, a student sam określa jak będzie wyglądał program jego nauki. Niemniej jednak są elementy wspólne, które pojawiają się na każdej specjalizacji. Mowa tu między innymi o ekonomii, statystyce, finansach, procedurach efektywnej organizacji, funkcjonowaniu przedsiębiorstw, czy zarządzaniu zasobami.

Jakie umiejętności nabywają studenci?

Podczas studiów osoby, które wybrały zarządzanie, nie tylko poszerzają swoją wiedzę, ale również nabywają cenne na rynku pracy umiejętności, dzięki którym łatwiej będzie im znaleźć pracę marzeń. Mowa tu między innymi o nauce interpretacji zjawisk społecznych czy ekonomicznych, odczytywaniu i tworzeniu statystyk oraz umiejętności diagnozowania i naprawiania problemów w przedsiębiorstwach.

Jakie możliwości daje zarządzenie w karierze zawodowej?

Osoby, które ukończyły zarządzanie, mogą znaleźć zatrudnienie w bardzo wielu rolach, zarówno w państwowych instytucjach, jak i korporacjach. Doskonale sprawdzają się jako menedżerowie, przeprowadzają audyty i kontrole, zajmują się doradztwem w wielu różnych branżach. Niejednokrotnie, mając doskonałą świadomość tego, jak działa firma i w jaki sposób powinna być zarządzana, decydują się na prowadzenie własnego biznesu w dziedzinie, która jest im bliska. Możliwości jest więc sporo.

Jak widać, istnieje wiele przyczyn, dla których warto wybrać zarządzanie. Studia na tym kierunku mogą wydatnie pomóc w rozwoju kariery. Stanie się tak jednak jedynie wówczas, gdy posiadamy cechy osobowości, które pomagają w zarządzaniu innymi ludźmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.