Dlaczego ciągle jestem zmęczony? Poznaj przyczyny przewlekłego zmęczenia

Przewlekłe zmęczenie, utrzymujące się przez wiele tygodni, jest jednym z częstych problemów zdrowotnych. Diagnoza i późniejsze leczenie nie jest sprawą prostą, bowiem możliwych jest wiele przyczyn tego, dlaczego cały czas jesteś zmęczony. Przyczyny ciągłego zmęczenia mogą mieć podłoże fizyczne, psychologiczne albo związane ze stylem życia.

Co to jest zmęczenie?

Obniżenie intensywności i efektywności pracy, mniejsze zdolności wysiłkowe i uczucie, że ciągle jestem zmęczony to stan znany wielu osobom. Zmęczenie jest fizjologiczną reakcją organizmu na niekorzystne czynniki. Jest to swego rodzaju mechanizm obronny. Dalsze działanie, pomimo pojawiającego się zmęczenia, mogłoby doprowadzić do stanu wyczerpania. Naturalne zmęczenie jest okresem przejściowym i może występować po każdej wyczerpującej pracy. Natomiast zespół przewlekłego zmęczenia jest chorobą.

Przewlekłe zmęczenie – choroba

Choroba o nazwie zespół przewlekłego zmęczenia jest ciągle nawracającym lub stałym uczuciem zmęczenia. Pojawia się pytanie: dlaczego jestem zmęczony i dociekanie tego stanu rzeczy. Choroba ta występuje u osób w każdym wieku, według statystyk częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, ale przyczyną tego może być fakt, że kobiety częściej zgłaszają się do lekarza.

Ciekawym może być fakt, ze choroba ta dotyka często mężczyzn, którzy przeszli już na emeryturę. Leczenie przewlekłego zmęczenia nie jest sprawą prostą. Konieczna jest zmiana stylu życia. Najczęściej stosuje się leczenie objawowe, szczególnie jeśli u osoby chorej pojawiają się dolegliwości bólowe. Chorzy przyjmują również preparaty łagodzące napięcie, rozluźniające. Dobre efekty daje przyjmowanie preparatów witaminowych i mineralnych. Jest to choroba naszych czasów dotykająca coraz większą rzeszę osób.

Psychika a zmęczenie

Przyjmuje się, że psychologiczne przyczyny zmęczenia są częstsze, jak przyczyny fizyczne. Przyczyny psychologiczne są powodem obniżenia jakości snu oraz powodują bezsenność, a to z kolei prowadzi do zmęczenia w ciągu dnia. Do przyczyn psychologicznych zaliczany jest stres, zaburzenia lękowe, wstrząsy emocjonalne, stany depresyjne.

Złe samopoczucie fizyczne – zmęczenie

Ciągłe zmęczenie
Źródło: Pixabay.com

Jeżeli pomimo dobrego samopoczucia psychicznego cały czas jesteś zmęczony, to pojawia się pytanie o przyczyny. Zmęczenie ma wiele twarzy, mogą to być przyczyny czysto fizyczne. Spośród wielu przyczyn przewlekłego zmęczenia pojawiają się możliwe choroby, takie jak:

  • Cukrzyca,
  • Otyłość,
  • bezdech senny,
  • anemia,
  • niedoczynność tarczycy.

Ciągłe zmęczenie może być także objawem niezdiagnozowanych chorób, takich jak nowotwory, choroby nerek i wątroby. Podczas odczuwanego uczucia zmęczenia pojawiają się różnorodne symptomy. Mogą one być subiektywne i objawiać się takimi dolegliwościami jak: senność, uczucie osłabienia, duszność, uczucie wyczerpania, bóle mięśni, nudności, osłabienie wrażeń wzrokowych i słuchowych. Kobiety, z racji zmian hormonalnych w okresie menopauzy, mogą zadawać sobie pytanie: dlaczego jestem zmęczona? U kobiet w okresie menopauzy pomocna może okazać się kuracja hormonalna.

Styl życia a przewlekłe zmęczenie

Niezdrowy styl życia ma wpływ na wiele aspektów życia, przy jego prowadzeniu może pojawić się uczucie, że ciągle jest się zmęczonym. Na destruktywny styl życia mają wpływ nałogi, takie jak nadużywanie alkoholu, palenie papierosów. Nie bez znaczenia jest także siedzący tryb życia, nadużywanie kofeiny, napoi energetycznych, niezdrowa dieta, nieregularne posiłki. Ryzykiem mającym wpływ na to, że zbyt często odczuwa się zmęczenie jest także zbyt intensywna praca i praca w godzinach nocnych. Generalnie ciągłe życie na zbyt wysokich obrotach nie jest czynnikiem sprzyjającym dobremu samopoczuciu. Organizm w każdej chwili może się zbuntować i odmówić posłuszeństwa.

Treść została zredagowana przy współpracy z portalem http://erazdrowia.pl/

Artykuł napisał:
Jan W. – lubi przyrodę, podróże i fotografowanie

Źródło:

  • http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Acta_Scientifica_Academiae_Ostroviensis/Acta_Scientifica_Academiae_Ostroviensis-r2007-t-n26/Acta_Scientifica_Academiae_Ostroviensis-r2007-t-n26-s18-27/Acta_Scientifica_Academiae_Ostroviensis-r2007-t-n26-s18-27.pdf.

 

 

One Reply to “Dlaczego ciągle jestem zmęczony? Poznaj przyczyny przewlekłego zmęczenia”

  1. Znam doskonale ten stan. Nie mogłam się podnieść do pracy z łóżka. Okazało się, że mam mocną anemię… To jeden z najpowszechniejszych problemów wpływających na człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.