Obrót akcjami kojarzy się przede wszystkim z Giełdą Papierów Wartościowych. warto jednak pamiętać, że może się on odbywać w formule alternatywnego systemu obrotu. W tym kontekście mówi się o rynku NewConnect. Czym on jest i na jakich zasadach funkcjonuje?
Rynek NewConnect – co to takiego?
Jak wyjaśniają eksperci z firmy inwestycyjnej Prosper Capital, mianem rynku NewConnect określany jest zorganizowany rynek akcji działający poza rynkiem regulowanym. Jest on prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest to rozwiązanie dedykowane głównie młodym spółkom, których przewidywana kapitalizacja jest stosunkowo nieduża. Przeważnie są to firmy funkcjonujące w obszarze nowych technologii, nierzadko też oparte są na aktywach niematerialnych. Z jednej strony emitenci wchodzący na rynek NewConnect muszą sprostać mniej rygorystycznym kryteriom, a z drugiej inwestycje na tym rynku są obarczone większym ryzykiem.
Jak zadebiutować na rynku NewConnect?
Każda spółka, która chce wejść na rynek NewConnect, musi spełnić pewne warunki. Przede wszystkim potrzebny jest jej autoryzowany doradca na rynku NewConnect, który pomoże w przygotowaniach do tego kroku. Takim doradcą może być np. dom maklerski posiadający stosowne uprawnienia w tym zakresie. Spółka pragnąca zadebiutować na rynku NewConnect musi się liczyć m.in. z koniecznością upublicznienia swoich danych finansowych oraz szeregu innych rzeczy, jakie mają związek z prowadzoną przez nią działalnością. Nieodzowne jest ponadto dokonanie zmian w jej w strukturach.
Inwestowanie na rynku NewConnect – od czego zacząć?
Jeżeli ktoś decyduje się na inwestowanie na rynku NewConnect, musi nawiązać współpracę z domem maklerskim. Niezbędne do tego jest bowiem posiadanie rachunku maklerskiego, dzięki któremu możliwe będzie przeprowadzanie transakcji kupna i sprzedaży. Wybór domu maklerskiego jest podyktowany rozmaitymi przesłankami. Jednym z najważniejszych czynników są tu opłaty pobierane przez dom maklerski, w tym prowizje za przeprowadzenie transakcji.