Zasady oznakowania opakowań substancji chemicznych

Każda firma na co dzień zajmująca się produkcją towarów musi zadbać o wysokiej jakości opakowania, istotne jest także dokładne opisanie zapakowanego do niego produktu. Troska o odpowiednie pakowanie oraz dobre oznaczanie produktów jest szczególnie ważna w przypadku substancji chemicznych. Według standardów określanych przez Unię Europejską firmy mają obowiązek zapewniania bezpieczeństwa odbiorcom ich towarów. Właśnie dlatego przedsiębiorstwa mają obowiązek tworzenia rzetelnej dokumentacji produktów. Jest to bardzo istotne chociażby w trakcie przechowywania i transportowania chemikaliów, gdyż nawet niewielki błąd może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

Każda firma na co dzień zajmująca się produkcją towarów musi zadbać o wysokiej jakości opakowania, istotne jest także dokładne opisanie zapakowanego do niego produktu. Troska o odpowiednie pakowanie oraz dobre oznaczanie produktów jest szczególnie ważna w przypadku substancji chemicznych. Według standardów określanych przez Unię Europejską firmy mają obowiązek zapewniania bezpieczeństwa odbiorcom ich towarów. Właśnie dlatego przedsiębiorstwa mają obowiązek tworzenia rzetelnej dokumentacji produktów. Jest to bardzo istotne chociażby w trakcie przechowywania i transportowania chemikaliów, gdyż nawet niewielki błąd może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

Informacje zawarte na etykiecie

Odpowiednie oznakowanie opakowań substancji chemicznych jest bardzo ważną kwestią. Etykiety powinny zawierać różne informacje, między innymi:

  • nazwę substancji
  • dane adresowe oraz kontaktowe producenta
  • piktogramy wskazujące rodzaj zagrożenia
  • globalne identyfikatory produktu

Opakowania zawierające niebezpieczne substancje chemiczne powinny zawierać precyzyjną instrukcję o postępowaniu podczas transportu tych substancji. Dodatkowo opakowania służące do przewożenia niebezpiecznych chemikaliów muszą być zaprojektowane w sposób szczelny, uniemożliwiający wyciekanie substancji. Opis transportowanej substancji musi być stworzony tak, aby nie było możliwości jego zniszczenia czy starcia.

Komu warto zlecić oznakowanie opakowań?

Większość zakładów przemysłowych na co dzień korzysta z różnego rodzaju chemikaliów. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nieprawidłowo przetrzymywane czy transportowane środki chemiczne mogą stanowić duże zagrożenie. Właśnie dlatego tak ważne jest prawidłowe tworzenie etykiet. Najlepszym pomysłem jest zlecenie ich produkcji ludziom mogącym pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu oznaczeń opakowań. Taka firma jest wyspecjalizowana w tworzeniu etykiet poprawnie znakujących substancje chemiczne. Sprawdź więcej na https://consultchem.pl/oznakowanie-opakowan.html  >>

Podczas produkcji substancji chemicznych należy zwracać uwagę nie tylko na wykorzystywanie poprawnych etykiet, ale również kart charakterystyk. Na rynku działają firmy, które oferują przygotowanie całościowej dokumentacji, w takim przypadku możliwe jest także wykonanie tłumaczeń na inne języki. Przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że samodzielne tłumaczenie etykiet czy kart charakterystyk nie jest wskazane, istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że nie będzie ono spełniać wymagań unijnych. Ponadto tłumaczenie jest zadaniem trudnym, ponieważ wymaga znajomości specjalistycznego słownictwa, nietrudno zatem o pomyłkę. Jak widać chcąc przygotować materiały nadające się do promocji przedsiębiorstwa poza granicami kraju, warto zdecydować się na współpracę z profesjonalną firmą.

Poprawne oznaczanie chemikaliów jest bardzo istotne podczas ewentualnego wypadku. W przypadku gdy etykieta jest przygotowana zgodnie z wytycznymi UE, jednak nie stosowano się do wytycznych wskazujących poprawne przechowywanie i transportowanie substancji, firmie nie będzie przysługiwać odszkodowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.